BAKÅT  

 

 

 

Så här enkelt är det att bygga med pollyflyt. Lika enkel oavsett storlek.

Obs det här är bara ett bygg-exempel, ingen flotte vi säljer!

Byggexemplet är en Party/transportflotte på 5x3 m som även visas på bild sidan

 

 

Vi har använt följande:

 

Verktyg

Skruvdragare + bits

Borr 4mm och 10mm

Såg / gerkap

Måttband (10m)

 

Skruv och beslag

Skruv till balkinfästning     (ingår i leverans)

Byggbeslag                      4st     90x90x3 mm

Beslagsskruv                  30st        4x40 mm

Trallskruv (rostfri)         500st     3.9x45 mm

Träskruv  klass C4       ca50st         6x100 mm        

Dragögla                           4st     M10x100mm

 

*Träskruven måste inte vara rostfri, Klass C4 för utomhusbruk fungerar bra!

 

Virke (till en flotte 5x3m enligt bilder)

Regel

9 st       45x120 L=3000 mm

2 st       45x120 L=5000 mm

3 st       45x120 L=555 mm

Trall:

24st      22x120 L=5000mm

 

Fakta

Längd               4845mm

Bredd               3090mm

Area                 15m2

 

Vikt virke                         ca  300 kg            

Vikt pontoner                         116 kg

 

Pris virke beslag & skruv   ca 3.000kr

Pris pontoner                   ca 12.800kr

Summa Flotte                       15.800kr (inkl moms)

 

obs! vikter och priser är ungefärliga! 

Pollyflyt säljer bara flytpontoner, inte kompletta flottar!

 

 

Montering Flotte 5x3m

(obs! nu är pontonerna mörkgröna)

 

DSCF0001

 

Lägg pontonerna på önskat avstånd från varandra,

lägg i de 7 mittersta balkarna i  balkfickorna.

Mät diagonalen och kontrollera så att flotten blev vinkelrät!

 

 

DSCF0002

 

    Skruva fast de två kantbalkarna mot de tvärgående balkarna med 6x100mm skruv.

Skruva fast de tvärgående balkarna i pontonerna med medföljande rostfri skruv genom de förgjorda hålen.

Tryck ner balken noga mot plasten innan du drar åt skruven.

 

 

 

 

 

DSCF0012DSCF0013

 

Om man vill kan man montera byggbeslag i varje hörn av flotten!

Borra genom balken med 10mms borr och skruva fast

dragögla genom balken och vinkeln.

 

 

DSCF0017

 

Motorbrunn

Skruva fast två längsgående balkar Så att det bildar ett kvadratiskt område i mitten av flotten, där ska motor och ev. batterier få plats!

 

DSCF0029

 

Sätt en förstärkningsbalk mellan de två balkarna längst

föröver, använd 6x100mm skruv.

 

 

DSCF0021

 

Så här långt har bygget tagit ca 2h!

Slutligen skruvas trallen fast och ev.

däcksbeslag monteras, det tog ca 2h!

 

 

 

Obs!

Om man färdigställer sin flotte/brygga hemma, tänk på att den

kanske ska gå att frakta ner till vattnet på vanlig väg!

 

Principen är den samma oavset storlek, så bygg den längd och bredd som känns rätt för dig,

om du är osäker fråga oss om vilka pontoner som behövs.

 

 

 

Balkinfästning

 

 

 

   Ritning på enkel 5x3m flotte.

Vi har ritningar till alla möjliga ritningar.

 

                    e-mail till eller ring 070-276 95 05

BAKÅT